Rehabilitacja

Rehabilitacja

Oferujemy szeroki wachlarz usług rehabilitacyjnych

REHABILITACJA

Stanowi nieodłączny element postępowania leczniczego większości schorzeń, niezależnie od wieku pacjenta. Celem jest przywracanie lub kompensacja utraconych funkcji w następstwie choroby, urazów lub kalectwa.

W Naszym Domu Pomocy Społecznej dysponujemy pięcioma gabinetami rehabilitacyjnymi  dostępnymi dla naszych mieszkańców i oferującymi szeroki zakres usług obejmujących wszystkie dziedziny fizjoterapii.

Fizjoterapia – jedna z form fizjoterapii, w której na organizm oddziałuje się rozmaitymi bodźcami fizycznymi (prąd, światło, woda) wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami. W skład fizykoterapii wchodzą:

elektroterapia (inaczej elektrolecznictwo) – dziedzina zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń m.in. układu ruchu i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w których wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Działanie prądu na organizm ludzki (galwanizacja, jonoforeza, prądy interferencyjne, przezskórna stymulacja nerwów i mięśni),

laseroterapia – jest to leczenie promieniami lasera, które doprowadzają energię o podwyższonym natężeniu do tkanek położonych głębiej. Promienie docierają do tkanek położonych aż do kilku centymetrów od powierzchni skóry. Laser daje działanie bodźcowe,

magnetoterapia – skuteczna metoda leczenia pulsującym polem magnetycznym niskiej częstotliwości. Znalazła już zastosowanie w kilkunastu działach medycyny, m.in. w ortopedii, reumatologii oraz chorobach wewnętrznych. W przeciwieństwie do metod konwencjonalnych fizykoterapii, umożliwia ona głębokie, a nie wyłącznie powierzchniowe oddziaływanie na organizm. Co więcej, jest to praktycznie jedyna metoda wskazana i zalecana do stosowania przy stanach zapalnych,

światłolecznictwo – metoda leczenia światłem wykorzystująca jego naturalne (helioterapia) lub sztuczne źródła (aktynoterapia), emitujące głównie promienie podczerwone (sollux), nadfioletowe (lampa kwarcowa) lub skojarzone światło obu typów promieniowania. Terapia światłem – lampą BIOPTRON stymuluje procesy naprawcze i regeneracyjne, jak również procesy systemu obronnego organizmu człowieka. Światło jest ważne dla życia człowieka: pobudza naturalne procesy regeneracyjne, stymulujące przemianę materii komórki, wzmacnia układ immunologiczny i poprawia krążenie krwi.

Krioterapia – w medycynie, forma zimnolecznictwa z zastosowaniem temperatur poniżej 0°C. W pierwszej fazie działania bardzo niskich temperatur występuje skurcz obwodowych naczyń krwionośnych i mięśni oraz spowolnienie przepływu krwi i przemiany materii.

Termoterapia – dział fizykoterapii wykorzystujący energię cieplną w celach leczniczych.

Z dziedziny fizjoterapii nasze gabinety oferują:
– ultradźwięki,
– biostymulacja laserowa,
– naświetlania lampą Sollux,
– naświetlania lampą Bioptron,
– pole magnetyczne,
– elektroterapia (prądy Tens, prądy interferencyjne, prądy Traberta, prądy Kotza, prądy DD, prądy galwaniczne),
– okłady żelowe.

Hydroterapia – inaczej wodolecznictwo, aqaterapia– metoda leczenia bodźcowego polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej lub gazowej. Podstawę leczniczego działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii (masaż perełkowy i podwodny). W gabinecie do hydroterapii oferujemy:
– wannę do masażu podwodnego i kąpieli perełkowej,
– wannę do masażu wirowego kończyn dolnych i górnych.

Rehabilitacja w Naszym Domu przeprowadzana jest przez wykwalifikowaną kadrę fizjoterapeutów. Każdy mieszkaniec ma indywidualny program rehabilitacji. Podstawą programu jest stan zdrowia chorego zdiagnozowany przez lekarza specjalistę. W zależności od wskazań lekarza wykonujemy ćwiczenia tj.:
– ćwiczenia ogólnie usprawniające,
– ćwiczenia bierne,
– ćwiczenia czynno-bierne,
– ćwiczenia samowspomagane,
– ćwiczenia wspomagane, prowadzone,
– ćwiczenia czynne wolne,
– ćwiczenia czynne w odciążeniu,
– ćwiczenia czynne z oporem,
– ćwiczenia manipulacyjne,
– ćwiczenia izometryczne,
– ćwiczenia kontralateralne,
– ćwiczenia koordynacyjne,
– ćwiczenia rozluźniające,
– ćwiczenia równoważne,
– ćwiczenia relaksacyjne,
– ćwiczenia ogólnokondycyjne,
– ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnych przyrządów i aparatów,
– ćwiczenia specjalne: ćwiczenia oddechowe, ćwiczenia mowy, ćwiczenia chodu, ćwiczenia czynności dnia codziennego, terapię manualną, poizometryczną relaksację mięśni,
– specjalne pozycje ciała: pozycje przeciwodleżynowe, pozycje zapobiegające powstawaniu przykurczy.

W terapii stosujemy również masaż:
– masaż klasyczny ręczny,

– drenaż limfatyczny,
– masaż mechaniczny: aqvavibron, masaże wodno-wirowe (z zastosowaniem ciśnienia strumienia wody i/lub powietrza).

EnglishGermanPolish
MENU